Sıkça Sorulan Sorular

Cashback (para iadesi) nedir?

Sitemizde bulunan mağazalardan online alışverişinizi tamamladığınızda mağaza sayfasında belirtilen komisyon oranı kadar para iadesi hesabınıza yansır. Hesabınızdaki para 30 TL tutarına ulaştığında ise banka hesabınıza transfer edebilirsiniz. İşte Cashback ismi buradan geliyor. Bonpara.com üzerinden alışverişinizi tamamladığınızda mağaza tarafımıza komisyon ödemesi yapar, bizler de bu komisyonu sizinle paylaşırız.

Bonpara.com üyesi olmak ve servisimizi kullanmak ücretsizdir ve keşbek kazanmaya üye olduktan hemen sonra başlayabilirsiniz.

Bonpara.com’a nasıl üye olurum?

Websitemiz, uygulamamız veya tarayıcı eklentimizde bulunan Üye Ol butonu ile e-posta adresinizi girerek Bonpara.com hesabı oluşturabilirsiniz. Bu işlemden kısa bir süre sonra bir onay e-posta alacaksınız. 
Alternatif olarak Facebook veya Google hesabınızı kullanarak da üye olabilirsiniz.

Bonpara.com kullanmak ücretsiz midir?

Bonpara.com üyesi olmak ve servisimizi kullanmak ücretsizdir ve cashback kazanmaya üye olduktan hemen sonra başlayabilirsiniz. Siz bize değil, biz size para kazandırıyoruz.

Neden sitede kayıt yapmalıyım?

Cashback'i başarılı bir şekilde hesaplamak ve kime ait olduğunu belirlemek için sitede hesap açarak para iadesi işlemini aktif hale getirebilirsiniz. 

Cashback ödemesi bize nasıl yapılıyor?

Bonpara.com olarak şu anda size popüler indirimleri, fırsatları ve cashback sunmak için Türkiye, ABD, Avrupa, Çin ve diğer ülkelerden olan yüzlerle mağaza ile iş birliği yapmaktayız. Bonpara.com üzerinden mağazaya tıkladığınızda, sistem sizi tanıyarak alışverişinizin kaydını tutuyor ve harcamanızın belirtilen orana denk gelen tutarını Bonpara.com hesabınıza yatırıyor. 

Mağazadan ne kadar cashback alabilirim?

Her mağazanın kendi komisyon oranları vardır. Sitedeki tüm ürün veya hizmetlerdeki nakit yüzdesi tek bir sayıya veya kategoriye göre değişebilir.

Cashback tutarını hesaplamak için Mağazalar bölümünden gerekli mağazayı seçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cashback’i hangi mağazalardan ve nasıl ala bilirim?

Cashback almak için sitenin Mağazalar bölümüne gitmeniz, farklı mağaza kategorilerinden istediğinizi seçerek, "Siteye git" butonuna tıklamanız, mağazaya giderek, siparişinizi vermeniz yeterli. İşlemin çalışması için Bonpara.com hesabınızda oturumu açmalısınız. Cashback bilgileri, mağazaya bağlı olarak birkaç dakika içinde hesabınıza yansıtılacaktır.

Cashback durumları ne anlama geliyor?

Bekleme: Para iadeniz hesabınıza yansıdığında Bekleme statüsünde bulunacaktır. Mağazalar, alışveriş yaptığınız tarihten itibaren keşbeklerinizi değerlendirme sürecine alırlar. Bu süre iade, değişim ve iptal süreçlerini göze alabilmek ve işlem sürecinden dolayı gerekli bir süredir. Keşbek'in değerlendirmesi mağazalar tarafından tamamlandığında para iadesi durumunuz hesabınızda da güncellenir.

 

Denetleme: Keşbekle ilgili mağazanın her hangi bir sorunu olursa ve ya siparişiniz denetlenmeye alınırsa, Denetleme statüsüne girer. 

 

İptal: Siparişiniz iptal, iade veya kısmi iade edildiyse ya da mağaza özel koşullarından biri sağlanmadıysa, mağaza tarafından keşbek iptal edilebilir. Bu durumda keşbekiniz İptal durumunda bulunacaktır. Belirtmek isteriz ki, para iadesi yalnızca mağaza tarafından iptal edilebilir, Bonpara.com bonuslarınızı iptal etmemektedir.

 

Tamamlandı: Keşbek mağaza tarafından onaylandığında para iadeniz Aktif statüsüne değiştirilir. Ödeme limitine ulaştığınızda ise bonusunuzu transfer edebilirsiniz.

 

Alacağım cashback miktarını neler belirlemektedir?

Bonpara.com’da bulunan mağazalar kendi cashback oranlarını belirlemektedir. Cashback belirli bir tutar veya alışverişinizin belirli bir yüzdesi olabilir.

 

Mağazalar çoğu durumda farklı ürün kategorileri için farklı oranlar belirler, bazı mağazalar devamlı müşterileri için farklı oranlar sunabilir.

 

 

Bazı mağazalar ise KDV ve kargo masrafları için bonus ödemesi gerçekleştirmez, bu nedenden dolayı cashback'iniz bu masraflar düşüldükten sonra hesaplanır.

 

 

Bonpara.com’daki her mağazanın sayfasında cashback oranlarını ve mağaza özel koşullarını(bazı mağazalar, cep telefonu, altın, kontör gibi spesifik kategoriler için cashback vermeyebilir) görüntüleyebilirsiniz.

 

 

Mağazaya tıklamadan önce özel koşullarını ve cashback oranlarını dikkatlice gözden geçirmenizi önemle tavsiye ederiz.

 

Cashback’in onayı için daha ne kadar beklememiz gerekiyor?

-  Cashback para tutarı mağazaya, kategoriye ve ülkeye göre değişebilir.
-  Türkiye mağazalardan alışveriş yaptığınızda para iadesi tutarı 3-5 dakika içerisinde hesabınıza işlenir.
-  Çin ve Rus mağazalarından satın alırken, para iade tutarı 20-30 dakika içinde hesabınıza yatırılır.
-  ABD mağazalarından satın alırken, para iade tutarı 3-5 gün içinde hesabınıza yansıtılacaktır.
-  Kayıtlı tüm işlemler 30 gün sonra hesabınızda etkinleştirilir.
-  Uçak bileti ve otel hizmeti veren cashback, bu hizmetleri kullandıktan sonra aktif hale geliyor. Yani otelden çıkış yapıldıktan sonra para iade işlemi devreye giriyor.
 -  Bazı mağazalarda para iade oranları kategoriden kategoriye değişse de, hesaplama standart bir komisyon oranına göre yapılır ve mağaza ile karşılaşıldıktan sonra güncellenir.
-  Bazı mağazalarda cashback oranları kayıt anında doğru kaydedilmeyebilir. Mağazayla göre, yüzleşme sırasında yanlış komisyonlar güncellenir.
-  Bir iptal davası açmak, ödenen miktarın bir kısmını iade etmek, sipariş tutarının yeniden hesaplanması, iade onayını iptal eder.
-  Sezonluk alışveriş ve yüksek müşteri akışı dönemlerinde online mağazaların üzerindeki yük daha ağır olduğu için, para iadesi hesaplamak ve onaylamak daha uzun sürebilir.

Cashback hesaplanmadı?

Bonpara.com firmalardan gelen parayı size ödemek üzerine kurulmuş bir konsepttir. Eğer firmalardan para gelmezse size ödeme yapamaz. 


Firmalar bazı ciro yükseltme ürünlerinin satışından (düşük kar veya sıfır kar marjlarından dolayı) Bonpara.com'a komisyon vermemektedir. 


Buna bir örnek: "Altın". Bir başka örnek: "Kontör". Başka örnek: "Pul". 


Firmalar ayrıca ticari ve/veya toplu alımlardan komisyon ödemeyebilirler.


Öte yandan "Hediye Kartı" veya "Hediye Çeki" gibi ürünler satın alındığında veya kullanıldığında da firmalar Bonpara.com'a komisyon vermemektedirler.


Cashback hesaplanma kuralları mağazadan mağazaya değişe bilir, bu yüzden alış-veriş için mağazaya geçmeden önce, her mağazanın Bonpara.com içindeki sayfasından, Para iadesi kurallarıyla tanışmanız lazım.

Cashback almadım, ne yapmalıyım?

Alışverişinizi tamamladıysanız ve para iadeniz 3 gün içerisinde yansımadıysa, bu durum mağazanın bize alışverişiniz ile ilgili bilgi aktarmadığı anlamına gelmektedir. Cashback'in de bu yüzden hesabınıza eklenmemiştir.

 

Alışverişinizi tüm tavsiye ve mağaza şartlarına uygun olarak yaptığınızdan eminseniz, lütfen Cashback talep formunu doldurunuz. Bu şekilde mağazayla iletişime geçebiliriz.

 

Bonpara.com’da bulunan bazı mağazaların koşulları gereği manuel cashback eklemeye izin vermediğini, bu nedenle de Cashback talep formunda bulunmadıklarını bilgilendirmek isteriz.

 

Ek olarak, Cashback talep formunun alışveriş sonrasındaki ilk 3 ay içerisinde gönderilmesi gerektiğini, aksi takdirde takibinin yapılamadığını hatırlatmak isteriz.

Cashback’im ne zaman ödemeye uygun olur?

Alışverişinizi gerçekleştirdikten ve cashback’iniz hesabınıza Değerlendirmede olarak yansıdıktan sonra, mağazanın iptal ve iade süreci için belirlediği ve yasal sürenin tamamlanması beklenir. Daha sonra mağaza alışverişinizin belirtilen tüm koşullara uygun olup olmadığını kontrol eder.

 

Mağaza alışverişinizin cashback için uygun olduğunu kabul ettikten sonra, Bonpara.com’a ödemesini gerçekleştirir ve cashback’iniz Ödemeye Uygun olarak güncellenir.

 

Bonpara.com olarak biz yeni ve sipariş iptalı olmayan üyelerimizin cashback’leri 30 güne onaylanır. Geneldeyse, tüm süreç belirli istisnalar haricinde 60-90 gün sürmektedir:

 

– Seyahat rezervasyonu sitelerinden yapılan rezervasyonlarda, bonusunuz rezervasyonunuzun tamamlanmasının ardından 3-6 ay içerisinde ödemeye uygun olur.

 

Örneğin, rezervasyonunuzu 1 Ocak tarihinde gerçekleştirdiyseniz ve Check-out tarihiniz 1 Mayıs ise, cashback’iniz Temmuz - Eylül ayları veya öncesinde ödemeye uygun olur.

Cashback neden iptal oldu?

Cashback-in neden iptal olduğunu kesin olarak her zaman bilemiyoruz, ancak genellikle aşağıdaki sebeplerden dolayı iptal olur:

 

– Siparişinizde iptal veya iade bulunması durumunda;
– Bonpara.com ile birleştirilemez başka bir kampanya veya kupon kullanılması durumunda;
– Mağazanın alışveriş komisyonunu başka bir siteye yapması durumunda (fiyat karşılaştırma, kupon siteleri v.b.);
– Mağazanın cashback vermediği bir ödeme metodu kullanılması durumunda (Cüzdan, hediye kartı v.b.);
– Mağazanın Bonpara.com sayfasındaki koşullara uygun olmayan alışveriş.

 

Önemli Not: Her durumda nihai karar mağazaya ait olduğundan, bazı durumlarda mağazalar geçerli bir sebep göstermeden cashback hesaplamasını reddedebilir.

Neden sitedeki alışveriş tutarı, ödediğim para miktarından az gösteriyor?

Sistem Kargo tutarı, KDV, indirim kuponu, hediye çeki/kartı, kredi kartı puan kullanımı veya ödeme yapılmayan kategorilere ait ürünlerin meblağları alışveriş tutarından düşüldükten sonraki meblağ üzerinden mağazanın belirlediği oranlarda iade tutarı hesaplanır. KDV oranları %0-18 arası değişe bilir.

 

Örneğin: Trendyol mağazasında 280,97 TL ödenmiştir, cashback işlemlerinde bu tutar 247,91 TL olarak gösterilecek. 

 

 

Bazı mağazalar indirim kuponu kullanılan alışverişlerde de hiç para iadesi ödememektedir.

 

Alışverişlerimde kupon kullanırsam cashback kazanabilir miyim?

Cashback'in yansıdığından ve onaylanacağından emin olmak için, yalnızca Bonpara.com tarafından paylaşılan kuponları kullanmanızı öneririz. Bazı mağazaların kupon kullanımları ile ilgili detaylı şartları bulunmaktadır. Alışverişinizi gerçekleştirmeden önce mağaza şartlarını da dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Bonpara.com'a üye önce yaptığım veya Bonpara.com üzerinden tıklamadığım alışverişler için cashback alabilir miyim?

Ne yazık ki hayır. Mağazalar yalnızca Bonpara.com üzerinden yapılan alışverişler için tarafımıza ödeme yapmaktadır. Bu nedenle üye olmadan önceki veya Bonpara.com üzerinden gitmediğiniz alışverişler için cashback verilmemektedir.

Tıklama Geçmişimde siteye geçiş kayıtı var, ama cashback hesaplanmamış

Bonpara.com hesabınızın İşlemlerim bölümünde Geçmiş işlemlerim ve Tıklama geçmişi bölümleri bulunmaktadır. Bonpara.com sitesinden mağazaya her geçişinizde bağlantınız kayıt altına alınmaktadır. Bağlantı bilgileri mağaza adını, tarihi, saati, IP'yi, cihazı, tarayıcıyı ve bağlantı kaynağını (site, uzantı, uygulama) içerir. Cashback'i hesaplamak için geçişi kaydetmek gerekir. Ancak, geçişin kaydı, para iadesinin hesaplanacağı anlamına gelmez. Bunun nedeni, nakit hesaplama için geçiş kaydının yanı sıra mağaza sayfasında belirtilen diğer kuralların da dikkate alınması gerektiğidir. Örnek üzerinden açıklayalım:

Cashback ❌ - Mağazaya geçiş kaydı alınmış, ama bilgisayarda AdBloker aktif oludğundan, çerez (cookie) faylı kayıt olunmuyor ve buna göre mağaza sizin Bonpara.com'dan geldiğinizi göremiyor.

Cashback ❌ - Mağazaya geçiş kaydı alınmış, ancaq mağazadan hiç bir alış-veriş yapılmamış.

Cashback ❌ - Mağazaya geçiş kaydı alınmış, ancak mağaza tarafından belirlenen kurallara uyulmazsa.

Cashback ❌ - Mağazanın sitesine Bonpara.com'dan değil, direkt mağazaya girilir. Bu halde cashback hesaplanmaz.

Cashback ✅ - Mağazaya Bonpara.com 'dan geçiş yapılır ve tüm kurallara uyulursa cashback hesabı yapılır.

 

Siparişi kendim yapmadım, cashback ala bilirmiyim?

Bonpara.com ile cashback ala bilmeniz için, mağazada siparişinizi kendiniz yapmanız gerekiyor! Kendi Bonpara.com hesabınızdan, mağazaya geçiş yaparak, alış-verişi tamamlamanız gerek.
 

Tarayıcımda AdBlock gibi reklam engelleyici eklentiler yüklü ise cashback kazanabilir miyim?

Bonpara.com üzerinden mağazaya tıklama yaptığınızda tarayıcınızdaki çerezler ile sistem sizi tanıyarak alışveriş kaydınızı tutar ve cashback'inizin tanımlanmasını yapar. AdBlock gibi reklam engelleyici eklentiler kullandığınızda ise çerez takibi mümkün olmadığından cashback yansımama problemi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, alışverişinizi yapmamıştan önce bu tür programları etkinsizleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Çərəz (cookie) nədir?

Çerezler tarayıcınızda depolanan ufak bilgi parçacıklarıdır. Mağazaların çoğu müşterilerine kişiselleştirilmiş bir tecrübe yaşatmak için çerezleri kullanır ve bu çerezler sayesinde de reklamlar gösterebilirler.

 

Biz çerezleri casback'lerinizi takip edebilmek ve hesabınıza yansıtmak için kullanıyoruz, bu yüzden de çerezlerin tarayıcınızda aktif olması oldukça önemlidir. Çerezler basit bir şekilde mağazayı Bonpara.com üzerinden ziyaret ettiğinizin ve alışveriş gerçekleştirdiğinizin bilgisini depolar. Böylece mağaza :soruce’dan geldiğinizi bilir ve cashback ödemesini gerçekleştirir.

20 TRY bonus nə vaxt aktivləşəcək?

Siz 30 TRY-lik kəşbək topladıqda və bu məbləğ təsdiqlənərək aktivləşdikdən sonra, 20 TRY -də aktivləşir və siz toplamda 50 TRY kəşbək əldə etmiş olursunuz.

20 TRY-lik məbləğin aktivləşməsi üçün 30 TRY-nin dolmasını gözləmək lazım deyil. Kəşbəkləriniz aktivləşdikcə, onları nağdlaşdıra bilərsiniz. Sistem özü limit 30 TRY-ə çatdıqda, 20 TRY aktivləşdirəcək.

Arkadaşlarımı Bonpara.com'a kullanmaya davet edebilir miyim?

Arkadaşlarınızı Bonpara.com’a kullanmaya davet ederek, yapacakları alışverişleri üzerinden ekstra cashback kazanabilirsiniz. Buna göre, sizin linkiniz üzerinden gelen arkadaşlarınızın alışverişlerinden kazandıkları cashback’lerin %5’i de sizin hesabınıza yansıtılır. Herhangi bir zaman, para veya alışveriş limiti bulunmamaktadır.

 

Arkadaş daveti programını kullanmadan önce program koşul ve kurallarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Arkadaşlarımı davet etmek bana ne kazandırır?

Arkadaşlarınızı Bonpara.com'a davet ederek, alacakları cashback’in %5'ini pasif gelir olarak geri kazanabilirsiniz.

Arkadaş daveti linkini nerede bulabilirim?

Arkadaş daveti linkinizi Profilinizde bulabilirsiniz. Linkinizi kopyalarak Facebook, Whatsapp, sosyal medya veya e-posta yoluyla arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

 

Arkadaş daveti linkinizin yalnızca kişisel kullanım ve arkadaşlarınız arasında paylaşım amaçlı olduğunu belirtmek isteriz. Bonpara.com'u geniş bir kitleye tanıtmak istiyorsanız (örneğin, web siteniz, Youtube kanalınız veya sosyal ağlarda bir sayfanız var ise), partner programımızı kullanmanızı öneririz.

Arkadaşımı davet ederek kazandığım komisyonlar neden hala beklemede veya iptal edildi?

1. Kazandığınız para iadesi beklemede gözüküyorsa arkadaşınızın cashback'leri henüz mağaza tarafından onaylanmamış demektir.

2. Arkadaşınızın kazandığı cashback iptal edildiyse davet komisyonunuz da iptal olacaktır. 

Arkadaşımı davet etsem de, arkadaşlarım listesinde göremiyorum.

Bazen davet bağlantısı eksik kopyalanır ve bu nedenle davet ettiğiniz kişi kayıtlı olmaz. Bu gibi durumlarda bizimle iletişime geçemekle sorunu çözelebilirsiniz.

Arkadaş davetinden kazana bileceğim komisyonlarda her hangi bir limit varmı?

Davet ettiğiniz arkadaşlarınızdan alabileceğiniz komisyon, süre veya minimum tutar konusunda herhangi bir sınırımız yoktur. Arkadaşlarınızın kazancının %5'i her zaman size aktarılacaktır.

Ancak aynı kişinin arkadaş davet linkini kullanarak kendisi için birden fazla hesap açarak komisyon kazanması yasaktır. Sistem bu gibi durumları izler ve birden fazla hesap atandığında bu hesapları bloklar.

 

Para Link nedir ve onunla nasıl kazanılır?

Bonpara.com ile yaptığınız alışverişlerden cashback kazanabileceğiniz gibi, Arkadaş daveti ve Para link ile ekstra komisyon kazanabilirsiniz. Arkadaş daveti ile arkadaşlarınızın kazandığı cashback'in sadece %5'ini kazanabiliyorsanız, Para Link ile Bonpara.com üyesi olmayan üyelerin yaptığı alışverişlere göre hesaplanan cashback'in tamamını size ait olmak üzere kazanacaksınız.

 

Para link ile Bonpara.com sözleşmesi olan herhangi bir mağazadan, herhangi bir ürün bağlantısını kopyalayarak kısaltılmış bir link oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz. Bu bağlantıyı kullanarak, ürünü satın alan kişiye göre hesaplanan cashback sizin adınıza kaydedilecektir.

 

Para link ile Arkadaş daveti arasındakı fark nedir?

Arkadaş davetiniz ile kayıt olmuş tüm üyelerin kazandıkları cashbacklerin %5 miktarı bonus olarak size aktarılır. Bunun için arkadaşınız ve ya her hangi bir şahıs, sizin davet bağlantınızı kullanarak Bonpara.com'da kayıt yapması gerekiyor. Onların ne zaman veya hangi mağazadan alışveriş yapmasından bağlı olmayarak, siz bonus komisyonunuz alacaksınız. Arkadaş daveti için yalnız bir davet linki tanımlanıyor.

 

Para link'e gelince daha çok fırsat kazanmış oluyorsunuz. Arkadaş davetinden farklı olarak, arkadaşlarınızı Bonpara.com-a değil, mağazaya yönlendireceksiniz. Para link'ini kullanan şahıs cashback kazanmak için değil, sizin bağlantıyı kullanarak ona ilettiğiniz malı almak istiyor. Siz istenilen kadar Para Link oluştura bilir ve her biri için geçit sayı ve bonus kazancınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Hatta aynı mal linki için bir kaç Para Link oluşturarak, farklı sosyal medya kanallarına paylaşımını yapa ve trafik kalitesini kontrol edebilirsiniz.

 

Para linki kimler kullana bilir?

Para Link kullanımında herhangi bir sınırlama yoktur ve herkes kullanabilir. Ancak Instagram, Facebook, Youtube, Blog, TikTok, Telegram ve diğer sosyal medya platformlarında yüksek izleyici kitlesi olan kişiler (influencerler) bu fırsatı kullandıklarında daha iyi sonuçlar alabilmektedir.

Para linki nasıl oluşuturum?

Para link oluşturmak için Bonpara.com hesabınıza giriş yaparak, menüden "Para Link bölümüne gitmeniz gerekiyor.

 

Paylaşmak istediğiniz mağazadan ürün bağlantısını kopyalayıp "Link kısaltıcı" hücresine yerleştirmeniz ve Kısalt butonuna tıklamanız gerekmektedir. Hemen ardından yeni Para Link'iniz oluşturulacak ve herhangi bir sosyal medya platformunda istediğiniz kişiyle paylaşabilirsiniz.

 

Oluşturduğunuz Para linklerini aynı sayfanın alt kısmından takip edebilirsiniz; Burada ürün bağlantısını, Para Link, Tıklama Sayısını, Cashback tutarını ve beklemede olan tutarı görebilirsiniz.

 

Para linkini nerede paylaşabilirim?

Oluşturduğunuz bağlantıları herhangi bir sosyal medya platformunda paylaşabilirsiniz: Instagram story, Facebook, Telegram, TikTok, Youtube, Email veya herhangi bir messenger programı.

 

Örnek 1: Instagram Story'nizde herhangi bir mağazadan ürün bilgisi paylaşırsanız, o ürüne doğrudan link vermek yerine Para linki paylaşırsanız, o linki takip ederek ürünü satın aldığınızda size cashback yüklenecektir.

 

 

Örnek 2: Bir Facebook veya Telegram grubunuz var mı? Para Link'le bilgi paylaşın ve cashback kazanın.

 

 

Örnek 3: Youtube'da bir gezi, ürün veya başka bir hizmet hakkında bir video paylaşırsanız, ortaklarımıza bağlantı vermek için bir Para Link oluşturarak paylaşabilirsiniz.

 

 

Örnek 4: Blog yazıyorsanız, makalelerinizdeki ilgili kelimelere Para Link ekleyerek kazanabilirsiniz.

 

Mobil uygulamanız var mı?

Bonpara.com Mobil uygulama üzerinde çalışmalar devam etmektedir ve en kısa sürede sunulacaktır.

Para çekmek için hangi ödeme yöntemleri mevcuttur?

Para çekmek için bir kaç ödeme yöntemini kullana bilirsiniz.

 

  • IBAN - veya uzun haliyle International Bank Account Number (Uluslararası Banka Hesap Numarası), para transferlerinin yanlış hesap numaralarına yapılmasını önlemek amacıyla ortaya çıkmış bir hesap numarası standardıdır.

  • Papara, FUPS, İninal, Tosla, Pep, Param, Pokus gibi cüzdan hesaplarına.